BIOGRAFIE

EVA HRUŠKOVÁ

nar.: 27. 3. 1952

Herečka, zpěvačka a scénáristka Eva Hrušková se narodila v České Skalici. Po několika letech se ale rodina přestěhovala z pohádkového prostředí Ratibořic a Babiččina údolí do Hradce Králové.
V jedenácti letech uspěla v konkurzu do hudebního televizního pořadu Štěpánky Haničincové HLEDÁME PÍSNIČKY PRO DĚTI. Její osudová role přišla již o pět let později, kdy si po boku Jiřího Štědroně zahrála a zazpívala POPELKU. I přes obrovský úspěch a pozitivní ohlasy si však Eva Hrušková začala uvědomovat, že její budoucnost leží přeci jen trošku jinde.
Po maturitě se vydala studovat DAMU, ale místo klasického herectví se rozhodla pro svou milovanou "loutkařinu". Na televizi úplně nezanevřela - objevila se hned v několika televizních pohádkách (např. PANENKA Z VLTAVSKÉ TŮNĚ, JAK SE PEČE ŠTĚSTÍ, HÁDÁNÍ S HADOVKOU), do dalších pak nazpívala písničky za herečky, které neuměly zpívat. Mimoto vedla kroužky dramatické výchovy pro děti, hrála v Divadle bez opony a vyzkoušela i divadlo jednoho herce.
V současnosti se Eva Hrušková spolu se svým hereckým kolegou a manželem Janem Přeučilem věnuje zejména přípravám loutkových představení pro nejmenší. Umělecké ambice podědili i všichni její synové - Zdeněk Rohlíček se stal hercem a jeho mladší sourozenci Vojtěch Rohlíček a Pavel Kříž spolupracují s dabingem.

JAN PŘEUČIL

nar.: 17. 2. 1937

Jan Přeučil se narodil v Pardubicích, po roce se však s rodiči přestěhoval do Prahy, kde se poprvé setkal se světem filmu a divadla. Už na základní škole se rozhodl, že se po absolvování gymnázia zkusí přihlásit na DAMU. Osud tomu však nebyl nakloněn. Jeho otec byl v roce 1950 odsouzen v procesu s Miladou Horákovou k doživotnímu trestu. Jan musel do továrny mezi dělnickou třídu. Dostal místo v ČKD Stalingrad Praha, kde se vyučil roku 1955 jako dřevomodelář.
Na DAMU se dostal z politických důvodů až na druhý pokus. Absolvoval v roce 1960. První divadelní angažmá získal v Divadle na Zábradlí, kde působil dlouhých 33 let. V letech 1982 - 1987 zde byl i šéfem činohry. Ztvárnil desítky rolí v těch nejznámějších představeních - Král Ubu, Hamlet, Proces, Šetrnost, Timón, Bláznovy zápisky, Král jelenem a další. V roce 1994 odešel z Divadla na Zábradlí a od té doby působí na volné noze, přičemž do roku 2005 hostoval v Hudebním divadle v Karlíně, kde si podle svých vlastních slov "zahrál pár excelentních zlounů." Od roku 2004 působí v pražském Divadle Metro. Plných 27 let učil své mladé budoucí herecké kolegy na DAMU. Nyní působí na herecké škole v Banské Bystrici.
Přestože je Jan Přeučil především divadelní herec, zásluhou svého výrazného hereckého projevu se objevuje se už od roku 1958 také na filmovém plátně a v televizi. Během své dlouhé kariéry se objevil ve více než 50 filmech. Je většinou obsazován do rolí menších či vedlejších, díky svému démonickému vzhledu zpravidla do rolí nesympatických až záporných postav. Jeho první filmová role byla ve snímku SMRT V SEDLE, v 60. letech se objevil mimo jiné také ve filmu ZLOČIN V DÍVČÍ ŠKOLE. Z dalších snímků můžeme uvést třeba komedie ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU, pohádky DEVÁTÉ SRDCE nebo NESMRTELNÁ TETA. Z 80. pak drama DOBŘÍ HOLUBI SE VRACEJÍ nebo druhý díl "básnické pentalogie" JAK BÁSNÍCÍ PŘICHÁZEJÍ O ILUZE.
Zahrál si také v desítkách televizních filmů a inscenací v několika známých a oblíbených televizních seriálech - ARABELA, SLAVNÉ HISTORKY ZBOJNICKÉ, PRAŽSKÉHO nebo HŘÍCHY PRO PÁTERA KNOXE. Pravidelně se věnuje také dabingu, kde vynikne jeho hlas a vynikající rétorické schopnosti.

Zdeněk Rohlíček

nar. 20. 7. 1980

První herecké a pěvecké zkušenosti získával již jako dítě na prknech loutkového divadla, před kamerou v několika pohádkách a televizních inscenacích Vlasty Janečkové a Morise Issy a v hudební škole při sborovém zpěvu. V roce 2002 úspěšně absolvoval hudebně-dramatický obor Státní konzervatoře v Praze.
Již během svého studia působil Zdeněk Rohlíček v několika pražských divadlech a od sezóny 2004/05 je členem činoherního souboru Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, kde do dnešního dne ztvárnil již více než 25 - převážně komediálních - rolí. Za všechny jmenujme např. Miloše v CELEBRITÁCH S.R.O nebo Howarda v MĚSÍCI NAD BUFFALEM. Záznam obou těchto divácky vděčných inscenací mohli vidět i televizní diváci. Zdeněk Rohlíček zároveň hostuje v plzeňské Alfě a v uplynulých letech se herecky podílel i na letních divadelních festivalech v Plzni, Nebílovech a Křimicích.
První výraznější filmovou příležitostí pro něj byla v roce 2003 inscenace Pavla Kohouta PF 77, kde si pod režijním vedením Františka Brabce zahrál Petra, studenta DAMU, který podepíše Chartu 77. O rok později ztvárnil roli dvacetiletého Sigmunda Freuda v americkém dokumentu THE QUESTION OF GOD: S. FREUD & C. S. LEWIS. Televizní diváci jej dále mohli vidět v jedné z epizod seriálu TO NEVYMYSLÍŠ! (Babička inkognito), kde si proti vůli své filmové matky Zdeny Herfortové prosadil sňatek s Jitkou Čvančarovou.
Kromě divadla a televizních produkcí spolupracuje Zdeněk Rohlíček i s rozhlasem, hraje na několik hudebních nástrojů, zpívá, hraje závodně florbal a rád fotografuje.